Bez kategorii

Wielki Tydzień – Triduum Paschalne /WIELKI CZWARTEK/

Wielki Czwartek rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, tego dnia liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, Jezus mówiąc, że poświęcony chleb jest Jego Ciałem, a wino Krwią, ustanowił Eucharystię. Równocześnie nakazując apostołom: “To czyńcie na Moją pamiątkę” ustanawia służebne kapłaństwo.

Liturgia  Mszy Wieczerzy Pańskiej zawiera symbole:

  1. Wyciszenie dzwonów i dzwonków w czasie mszy– Kościół wycisza się i poważnieje, ponieważ wie, że Chrystus zostaje zdradzony i uwięziony.
  2. 2Obmycie nóg – Zwykle obmywa się nogi dwunastu mężczyznom. Symbol jest bardzo czytelny i wskazuje na uniżenie Jezusa wobec człowieka i bycie sługą.
  3. Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy– To symbol uwięzienia Jezusa w nocy przed męką.
  4. Zdjęcie z ołtarza świec, obrusu, mszału i krzyża– gest ten symbolizuje zakończenie wieczerzy, ale także odarcie Jezusa z szat i pozostawienie Go w samotności
  5. Otwarcie tabernakulum i pozostawienie go pustym– wyraźny znak, ale cierpi zamknięty w Ciemnicy i oczekuje na wyrok.

Kilkadziesiąt lat temu z tym dniem wiązało się wiele zwyczajów ludowych.

Wszystkie panny w Wielki Czwartek kąpały się w zimnej wodzie. Tylko wtedy miały pewność, że cały rok będą zdrowe, ponętne i piękne! Po kąpieli w źródle lub rzece dziewczyny biegły do lasu, gdzie szukały liści lubczyku. Był to symbol miłości. A co robili kawalerowie? Przygotowywali ze słomy kukłę i ubierali ją w stare ciuchy stracha na wróble. Następnie ciągnęli ją przez całą wieś i wrzucali do rzeki, patrząc aż utonie. Wielki Czwartek tradycyjnie dla Słowian był także dniem zadusznym. Na groby przynoszono wodę w dzbanach. Wierzono także w małe duszki, które pomagają ludziom w codziennej pracy. Za poświęcony czas dziękowano im okruchami chleba pozostawianymi na stole. Słowianie uważali, że duszki chowają się w piecach, dlatego tego dnia nic nie piekli. Rozpalano także ogniska – przy kapliczkach i pod krzyżami. W Wielki Czwartek palono też stare, drewniane krzyże przydrożne i stawiano nowe.